facebook

Ostry dyżur

Stomatologia
+48 608 683 485
24 H
7 Dni w tygodniu

Ul. Wyszyńskiego 14
Szczecin
+48 91 433 13 65

Laserowe wybielanie zębów

Rewolucja w stomatologi estetycznej.

Na początek parę słów o prawidłowej barwie zębów i o tym co o niej decyduje i może ją modyfikować. Otóż wbrew powszechnym przekonaniom fizjologiczna barwa zębów waha się od mlecznej (zęby mleczne) przez szaroniebieską do żółtobrunatnej (zęby stałe).

Okazuję się, że o tym, czy mamy śnieżnobiały uśmiech decyduje w dużej mierze stopień uwapnienia szkliwa. Szkliwo właściwie zmineralizowane, o optymalnym stosunku wapnia do fosforu jest przejrzyste. Zęby z takim szkliwem są bardziej odporne na próchnicę, jednak mają barwę żółtawą. Natomiast zęby białe są mniej odporne na działanie bakterii, gdyż ich szkliwo jest słabiej zmineralizowane. Ważne jest też, to, że dane grupy zębów różnią się od siebie odcieniem szkliwa, np. kły, które zawsze mają bardziej żółtawy odcień niż reszta zębów.

Wybielanie zębów - Klinika Płatek Szczecin

Nie tylko szkliwo odpowiada za barwę zębów. Zębina ma kolor kości słoniowej, jej grubość wzrasta z wiekiem, co powoduje że u ludzi starszych zęby stają się ciemniejsze. zębów. Skupmy się teraz na przyczynach przebarwień zębów, które dla wielu pacjentów są poważnym problemem estetycznym. Bardzo istotny jest fakt, iż skuteczność wybielania zębów w dużej mierze uzależniona jest od przyczyny przebarwień. Przyczyny przebarwień można podzielić na endogenne, które powstają wskutek przenikania barwników w strukturę tkanek twardych zęba i należą do nich: urazy zębów, krwotok po usunięciu miazgi w trakcie leczenia kanałowego, pozostawienie martwej miazgi w komorze zęba (podczas leczenia kanałowego), leki i materiały stosowane do wypełniania kanałów korzeniowych, nieszczelna odbudowa zęba po leczeniu kanałowym, uszkodzenie zawiązków zębów stałych, próchnica, patologiczne starcie , resorpcja wewnętrzna.

Do przyczyn egzogennych zaliczamy natomiast:

barwniki z pożywienia(jagody, czarna porzeczka), używki (kawa, herbata,czerwone wino, papierosy) oraz płukanki antyseptyczne (chlorheksydyna itp.). Należy wspomnieć również o chorobach ogólnoustrojowych mogących mieć wpływ na barwę naszych zębów, są to: niedoczynność nadnerczy, nadczynność i niedoczynność tarczycy, nadczynność przedniego płata przysadki, choroby genetyczne. Istnieje wiele metod wybielania zębów zarówno żywych jak i martwych, jednak wraz z postępem medycyny staramy się zminimalizować długość trwania zabiegu oraz czas potrzebny do uzyskania zamierzonego efektu.

Co należy zrobić przed i jak wygląda procedura laserowego wybielania zębów?

Najważniejszym etapem jest ustalenie przyczyny przebarwień zębów i jeżeli jest to możliwe (np w przypadku przebarwień spowodowanych niewłaściwymi nawykami żywieniowymi) eliminacja czynnika sprawczego.

Jeżeli pacjent zdecyduje się na wybielanie zębów należy dokładnie sprawdzić stan jego uzębienia (wykonujemy zdjęcie pantomograficzne) oraz szczelność wypełnień ( w celu ochrony przed penetracją środków do wybielania). Do profesjonalnego wybielania stosowane silniejsze niż w przypadku wybielania domowego preparaty zawierające 25-38% nadtlenku karbamidu lun 30% wody Tyle na temat niezależnych od nas czynników warunkujących barwę utlenionej, reakcje utlenienia katalizuje wiązka lasera argonowego lub półprzewodnikowego. Przed zabiegiem zęby muszą być profesjolanie oczyszczone. Następnie lekarz zakłada koferdam i smaruje dziąsła wazeliną w celu ochorny tkanek miękkich. Po osuszeniu zębów bezpośrednio na ich powierzchnię nakłada się środek wybielający i stosuje się zródło lasera, osobno na każdy wybielany ząb. Dzięki użyciu lasera czas potrzebny na wybielenie jednego zęba to zaledwie 2 minuty, cały zabieg trwa krócej niż godzinę. Dla porównania wybielanie zębów lampą LED lub UV wymaga nawet półtorej godziny, a wybielanie nakładkowe nawet 14 dni. Zęby po leczeniu endodontycznym również mogą być poddane zabiegowi wybielania. W tym celu lekarz sprawdza dokładność i szczelność wypełnienia kanałów, jeżeli są one niezadowalające wówczas konieczne jest ponowne leczenie endodontyczne. Jeżeli kanał jest wypełniony prawidłowo, wykonany zostaje dostęp do komory zęba , w której umieszczamy środek wybielający ( w tym przypadku 3% nadtlenek wodoru i nadboranu sodu) i stosujemy źródło lasera. W przypadku nieuzyskania wymaganego efektu zabiegi można powtórzyć.

Wybielanie a problem pozabiegowej nadwrażliwości

Pod wpływem wiązki lasera żel nałożony na zęby jest aktywowany natychmiast, nie zalega na zębie i nie podrażnia okolicznych tkanek miękkich. Co więcej, żel chroni ząb przed przegrzaniem i pojawieniem się bólu. Zawiera on także preparat do zwalczania nadwrażliwości. Tego typu działanie, chroniące przed nadwrażliwością było niemożliwe w dotychczas dostępnych metodach.

Jak dbać o wybielane zęby?

Aby zabieg był skuteczny, konieczne jest zachowanie tzw. białej diety. W zależności od zaleceń lekarza może być to 48 godzin, co najmniej 3 doby po zabiegu bądź dłużej. Odwodnione po wybielaniu zęby wchłaniają wszelkie barwniki, więc trzeba zrezygnować z kawy, mocnej herbaty, wina i wszelkiej żywności i napojów, które mogą zabarwić uzębienie, niwecząc rezultat zabiegu. Trwałość wybielania w dużym stopniu zależy od pacjenta – jeśli ograniczy spożywanie mocno barwiących potraw, przestanie palić i będzie regularnie usuwać kamień nazębny i przebarwienia, będzie cieszył się pięknym uśmiechem dłużej.

Aktualności

Skontaktuj się z nami

 • Centrum Płatek Szczecin
  Klinika Stomatologii i Implantologii
 • Adres: ul. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego 14
  70-200 Szczecin,
  zachodniopomorskie, Polska
 • Kontakt: Tel: +48 91 433 13 65
  Tel 24H: +48 608 683 485
  E-mail: klinika@platek.pl
 • Godziny otwarcia: Pn-Pt: 10:00-20:00
  So: 10:00-16:00

Znajdz nas

 • Społeczność:

Umów wizytę

Prosimy o uzupełnienie oznaczonych pól
Dziękujemy, wiadomość zostałą wysłana!