Ortodoncja

ortodoncja1

Wady zgryzu to powszechny problem, z którym mierzą się nie tylko dzieci, ale również i dorośli. Niewłaściwe położenie zębów względem siebie wpływa negatywnie na stan całej jamy ustnej, utrudnia prawidłowe wysławianie się i może prowadzić do problemów gastrologicznych. Na szczęście ortodoncja, to gałąź stomatologii, która spieszy z pomocą wszystkim, chcącym cieszyć się równymi i pięknie wyglądającymi zębami.

Czym zajmuje się ortodoncja?

Choć ortodoncja najczęściej kojarzona jest z prostowaniem zębów, to równie ważnym aspektem, którym się zajmuje, jest także leczenie narządu żucia. Prawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne gwarantuje przywrócenie właściwych funkcji zębów i estetyki uśmiechu. Wady zgryzu korygowane są przy pomocy różnego rodzaju aparatów ortodontycznych, wśród których można wyróżnić aparaty stałe i ruchome. Terapia z użyciem aparatów stałych jest bardziej skuteczna i przebiega szybciej, dlatego to właśnie one są obecnie najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem.

Etapy leczenia ortodontycznego

Leczenie rozpoczyna się od wizyty konsultacyjnej, podczas której lekarz ocenia ogólny stan zębów Pacjenta, rodzaj wady i stopień jej zaawansowania. Ortodonta zleca też wykonanie niezbędnych zdjęć rentgenowskich i robi wycisk zębów Pacjenta. To właśnie na ich podstawie będzie mógł opracować plan leczenia. Jeśli lekarz stwierdzi zmiany próchnicze lub nadmiar odkładającego się kamienia nazębnego, to przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego skieruje Pacjenta do stomatologa, który zajmie się leczeniem zachowawczym.

Po etapie diagnostycznym przychodzi czas na założenie aparatu. Po dokładnym oczyszczeniu zębów Pacjenta na ich powierzchniach umieszczane są integralne elementy aparatu ortodontycznego. W przypadku systemów nakładkowych tego typu wizyta wygląda nieco inaczej, bo lekarz po prostu przekazuje Pacjentowi zestaw nakładek prostujących i udziela mu porad dotyczących ich użytkowania.

Bez względu na rodzaj zastosowanego aparatu, każdy Pacjent podczas leczenia musi pojawiać się w gabinecie ortodontycznym na regularne kontrole. Ich częstotliwość zależy od rodzaju aparatu. Całkowity czas leczenia różni się w przypadku każdego Pacjenta, jednak zazwyczaj wynosi on od 1 roku do 2,5 lat. To, przez jaki czas Pacjent musi nosić aparat, w głównej mierze zależy od rodzaju wady i stopnia jej zaawansowania.

Po zakończeniu leczenia, dla utrzymania jak najlepszych efektów, stosuje się tzw. aparat retencyjny. Ma on najczęściej postać metalowego drucika mocowanego na wewnętrznych powierzchniach zębów lub przezroczystej nakładki, którą należy zakładać na noc. Podczas etapu utrzymywania efektów leczenia należy odbywać kontrole ortodontyczne dwa razy do roku.

 

ortodoncja

Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

Obecnie Pacjenci mogą wybierać spośród naprawdę wielu rodzajów aparatów ortodontycznych. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • aparaty metalowe,
  • aparaty estetyczne,
  • systemy nakładkowe.

Wybór aparatu metalowego korzystnie odbija się na kieszeni Pacjenta, ponieważ jest to najtańsze ze wszystkich zaprezentowanych rozwiązań. Niewątpliwym minusem jest jednak to, że tego rodzaju aparat jest bardzo widoczny na zębach i jeśli posiada ligatury, to wymaga częstych, comiesięcznych wizyt u ortodonty. Aparaty estetyczne, są dobrane kolorem do naturalnej barwy zębów, przez co są niemal niewidoczne. Podczas ich użytkowania należy wystrzegać się jednak silnie barwiących zęby pokarmów, ponieważ mogą one trwale zabrudzić bezbarwne ligatury utrzymujące łuk aparatu w zamkach. Systemy nakładkowe to nowoczesne rozwiązanie, które zapewnia dobre efekty leczenia, przy jednoczesnym minimalnym wpływie na komfort życia Pacjenta. Nakładki należy nosić przez większość doby (20-22 godziny), ale ich przewaga nad aparatami stałymi jest to, że Pacjent samodzielnie może je zdjąć np. na czas ważnego spotkania, czy gdy uprawia sport. Nakładki są wykonane z transparentnego tworzywa sztucznego, dzięki czemu są niewidoczne w trakcie noszenia. Systemy nakładkowe to rozwiązanie dla Pacjentów w każdym wieku, idealne dla osób aktywnych fizycznie i zawodowo, które nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na widoczny aparat ortodontyczny.