Protetyka

protetyka

Jako społeczeństwo żyjemy coraz dłużej, lecz niestety na skutek niewłaściwych nawyków coraz wcześniej tracimy zęby. Dzięki protetyce stomatologicznej nie musi to być jednak strata bezpowrotna – luki zębowe można uzupełnić dzięki nowoczesnym rozwiązaniom protetycznym. Odwiedź nasz gabinet, w którym sprawimy, że Twoje zęby znów będą piękne jak dawniej.

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Leczenie protetyczne skupia się na wykonaniu i osadzeniu w łuku zębowym Pacjenta uzupełnień, które odtworzą brakujące fragmenty zębów albo całkowicie zastąpią te, które zostały utracone. Specjaliści z tej dziedziny zajmują się także rehabilitacją Pacjentów po skomplikowanych operacjach, np. plastycznych czy onkologicznych. Do odtwarzania pierwotnych warunków zgryzowych używa się rozmaitych protez. Można wśród nich wyróżnić:

  • Protezy stałe – permanentnie mocowane, uniemożliwiające Pacjentowi samodzielne ich usunięcie.
  • Protezy ruchome – nie są na stałe przytwierdzane do zębów Pacjenta. Można samodzielnie wkładać je i wyciągać. Tego rodzaju protezy są przeznaczone do użytkowania tylko w ciągu dnia – na noc Pacjent powinien je wyciągać z jamy ustnej, żeby nocą dziąsła i błony śluzowe mogły odpocząć i się zregenerować.
  • Protezy kombinowane – są połączeniem koron z elementami retencyjnymi i szkieletowych protez ruchomych. Tego rodzaju uzupełnienia mogą być wyposażone w elementy takie jak teleskopy, zasuwy czy zatrzaski. Protezy kombinowane stanowią alternatywę dla Pacjentów, którzy nie mogą pozwolić sobie na rekonstrukcję zębów na implantach i u których niemożliwe jest zastosowanie uzupełnienia w postaci mostu protetycznego.

Protezy zębowe to rozwiązanie zarówno dla Pacjentów, którzy borykają się z pojedynczymi brakami zębowymi, jak i tych, którzy cierpią na całkowite bezzębie. Protezy zębowe nie tylko przywracają uśmiechowi ładny wygląd, ale również znacząco wpływają na poprawę komfortu jego życia, ułatwiając spożywanie pokarmów i prawidłową wymowę.

protetyka 1

Najpopularniejsze usługi z zakresu protetyki stomatologicznej

Istnieje wiele możliwości uzupełniania braków zębowych. Zawsze odpowiednia metoda jest dobierana adekwatnie do problemu Pacjenta, jego wymagań estetycznych i trybu życia. Obecnie do najpopularniejszych rozwiązań protetycznych należą:

  • Protezy – służą do uzupełnienia częściowego lub całkowitego braku uzębienia. Dobrze wykonane praktycznie nie różnią się od naturalnych zębów. Wykonuje się je z metali, tworzyw sztucznych i ceramiki. Każda proteza jest indywidualnie dopasowana do warunków anatomicznych Pacjenta.
  • Korony protetyczne – są rodzajem stałych uzupełnień protetycznych. Ich rolą jest odtworzenie znacznych ubytków powstałych na naturalnej koronie zęba. Korona protetyczna może stanowić część mostu protetycznego, który pozwala na uzupełnienie bardziej rozległych braków zębowych. Korony wykonuje się ze stopów metali, akrylu i ceramiki stomatologicznej.
  • Licówki – to cienkie płytki naklejane na powierzchnię zębów, które umożliwiają ukrycie ubytków, skorygowanie nieładnego kształtu czy dopasowanie go barwą do pozostałych zębów w łuku. Dają trwały efekt estetyczny, który utrzymuje się przez ok. 8-10 lat. Obecnie najpopularniejszym rodzajem tego uzupełnienia są licówki porcelanowe.

Dzięki tym rozwiązaniom można na długie lata poprawić wygląd uśmiechu i wyzbyć się wszelkich ograniczeń, które wiążą się z brakami zębowymi.